Přidej inzerát k těm stávajícím,
kterých tu je už 3379Novinka

23.02.2018

Používáte vodu ze studny? Nezapomínejte pravidelně kontrolovat její kvalituZobrazeno 1402x

Bez pitné vody nemůžeme existovat. Používáme ji celý život a to nejen na pití, ale i na vaření, umývání rukou, nádobí, apod.

Aby byla voda stále kvalitní, je nutné se o studnu starat a pravidelně její kvalitu kontrolovat. Mnozí majitelé studní ji používají roky bez jediného technologického zásahu a kvalita vody je stále vyhovující. Jsou však případy, kdy se majitelům studní kvalita vody v posledních letech rapidně zhoršila. Nebo takoví, kteří studnu koupili tzv. s novou nemovitostí a najednou neví, jak vodu ve studni udržovat.

Kvalita a množství vody ve studni může být tedy velmi proměnlivá. Tam, kde kdysi byly přírodní studánky, dnes není ani kapka nebo kvalita není vhodná pro naše zdraví. Denně se setkáváme s lidmi, kteří měli před 20 lety tzv. „ kojeneckou“ vodu a dnes tato voda „ není pitná“. Co je však horší, většina lidí neví, jakou vodu používají a rozbory vody nebo jakoukoliv jinou kontrolu vůbec nedělají. Myslete tedy na Vaše zdraví a zdraví Vašich blízkých. Starejte se o svou studnu. Pravidelně kontrolujte kvalitu vody, provádějte pravidelné čistění a kontrolujte technický stav studny.

Kdy a proč je vhodné kontrolovat kvalitu vody?

Pravidelné kontroly studny je doporučeno provádět alespoň jednou do roka, nejlépe po zimě. Zkontrolovat je třeba nejen kvalitu vody rozborem v akreditované laboratoři, ale také zpevněné okolí studny a vodotěsnost jejího krytu. Důležité je rovněž zkontrolovat technické zařízení pro odběr vody. Voda se Vám může na první pohled zdát čirá a chutnat skvěle. Přesto může být zdravotně závadná a to z důvodů mikrobiálního znečištění nebo nevyhovujících fyzikálně-chemických ukazatelů. Mikrobiální znečištění vody je většinou zapříčiněno fekální cestou a může způsobit žaludeční a střevní obtíže. Zdrojem takového znečištění jsou hlavně hospodářská zvířata, průsak ze septiků, apod. Pokud rozbor vody prokáže mikrobiální závadnost vody, je na místě zjistit její příčinu. Zdroj kontaminace, pokud je to možné, odstranit a provést dezinfekci studny. Fyzikálně-chemické znečištění mohou způsobovat chemické látky a těžké kovy, které lidské smysly ve vodě nedokáží rozpoznat. Znečištění chemickými látkami proniká do vody zpravidla obděláváním zemědělské půdy - používáním umělých hnojiv, postřiků a saponátů. Do spodních vod se tak dostávají nebezpečné dusičnany, dusitany, pesticidy a jiné látky, které mohou mít nežádoucí účinky na lidské zdraví.

Uvědomili jste si, že ještě nemáte zkontrolovanou vodu z Vaší studny? Obraťte se na naší akreditovanou laboratoř, rádi Vám rozbor uděláme. Navíc, Vám zajistíme odběr vzorků a poradíme s výsledky analýz.

Přejít do e-shopu LaboratorniSluzby.cz

Zpět na hlavní stránku novinek

 Přidej se k nám na Facebooku

Spolupracujeme: