Přidej inzerát k těm stávajícím,
kterých tu je už 3369Novinka

10.09.2014

Jednorázové zdravé plenky šetří starosti, čas i přírodu.Zobrazeno 2177x

Každá maminka, která vybírá dětské pleny, chce pro své miminko to nejlepší. Někdy je však nesmírně obtížné zorientovat se v tom, co obchody v dnešní době nabízí. Mezi nejdůležitějšími vlastnostmi, které každou maminku zajímají, jsou určitě šetrnost k pokožce, materiál, z něhož jsou pleny vyrobeny, schopnost absorpce a kvalitní zpracování detailů jako jsou manžety a přitahovací lepicí pásky. Kvalitní plíny tak maminkám šetří nejen starosti, ale i čas a peníze.

Běžné plenky pomáhají, ale i škodí

Běžné jednorázové pleny jsou ovšem vyráběny převážně z nepřírodních materiálů, což řadě starostlivých rodičů vadí. Ušetří tak sice mnoho každodenních starostí, ale zároveň vyprodukují velké množství odpadu, který neúměrně zatěžuje přírodu. Věděli jste například, že na skládce by trvalo až 400 let, než se běžná jednorázová plenka rozloží? Není se přitom čemu divit, když větší část plen je vyrobena z plastu a polyethylenu, tedy materiálu, z něhož jsou vyrobeny mikrotenové sáčky. Co je však daleko důležitější, že i když jsou tyto pleny běžně používané, ani pro děti nemusí být tou nejlepší volbou. Na to poukazují především zastánci tradičních textilních plínek, na kterých bylo odchováno několik generací dětí. Zejména s ohledem na prodyšnost či neprodyšnost materiálu. Jenže co dělat, když máte obavu z toho, že se vám dítě v mokré látkové plence zapaří a zároveň nejste zcela přesvědčeni o tom, že běžné „plastové“ plenky jsou to pravé?

Zdravé jednorázové plenky: kukuřice místo igelitu

Alternativou k oběma zmíněným tipům může být tzv. jednorázová zdravá plenka, která kombinuje výhody obou předchozích typů. Vypadají obdobně jako běžné „pemprsky“, ale na rozdíl od nich jsou z větší části vyrobeny z přírodních materiálů, s minimálním množstvím chemie, bez chlóru a parfémů. Díky tomu jsou zdravé pleny šetrné k dětské pokožce. Vnitřní absorpční část zdravých plen tvoří jen velmi malá dávka gelu v podobě superabsorpčního polymeru, u některých typů je pak gel z kukuřičného škrobu. Na rozdíl od běžných plenek, které mají ve vnitřním jádru 5–10krát více superabsorpčního polymeru. Vnější plášť plenky je na rozdíl od obyčejných plen prodyšný, jelikož je vyroben z kukuřičného škrobu, celulózy či jiného přírodního materiálu, který je mj. biologicky snadno odbouratelný a na skládce se rozloží za dva až čtyři roky. Všechny materiály použité pro výrobu těchto plenek jsou také pravidelně testovány nezávislými laboratořemi.

Nejlepší značky zdravých plen jsou na internetu

Nabídka zdravých „jednorázovek“ se od roku 2008, kdy se v ČR objevily první typy, výrazně rozšířila. Určité značky lze sehnat v některých sítích drogerií, větší výběr typů i velikostí lze ovšem najít na specializovaných internetových obchodech jako je např. www.babystart.cz nebo www.detske-plenky.com. Zřejmě nejznámější značkou je MOLTEX nature no. 1. Plenky udrží děťátko spolehlivě v suchu po celou noc. Extrakt z lístků čajovníku přidaný do absorpčního gelu efektivně neutralizuje pachy. Elastické pásky díky sytému "Comfort Stretch" zaručují, že plenka dítem opravdu "sedí". Stejný výrobce nabízí také plenky značky Babycharm Natural. Ve srovnání s plenkami Moltex vycházejí cenově výhodněji, na českém trhu jsou však teprve krátce. Mají mj. kompostovatelný obal. Plenky Beaming baby, které k nám přišly z Velké Británie, se vyznačují skvělým řešením zapínání. Prodyšná vnitřní vrstva je minimálně z 50 % vyrobena z kukuřičného škrobu a je napuštěna aloe vera. I díky tomu by měly pleny podle výrobce vydržet bez problémů až 12 hodin bez výměny. Zajímavostí pak je, že plenky mají certifikaci Vegan, tedy, že k výrobě nebyly použity živočišné produkty. Dětské plenky Naty Nature Babycare jsou podle výrobce hojně oblíbené mezi zahraničními celebritami. Zhruba dva třetiny celé plenky jsou vyrobeny z biologicky odbouratelných zdrojů a vnější plášť plenky má opět certifikát „OK compost“. Jemná pružná část na zádech a pohodlná část plenky obepínající dětské nožičky pak umožňují dětem volný pohyb. Plenky Naty jsou certifikovány a doporučovány švédskou "Asthma and Allergy Association".

Zpět na hlavní stránku novinek

 Přidej se k nám na Facebooku

Spolupracujeme: