Přidej inzerát k těm stávajícím,
kterých tu je už 3369



Novinka

02.03.2015

Jaké hračky pomáhají dětem ke zlepšení motoriky?Zobrazeno 1731x

Motoriku, neboli hybnost můžeme dělit do tří kategorií, kterými jsou hrubá motorika, jemná motorika a motorika mluvících orgánů. Všechny tři kategorie spolu úzce souvisí a navazují na sebe. Je velice důležité rozvíjet motoriku od narození dítěte.

Hrubá motorika jako základ všeho!

Hrubá motorika je označené pro hybnost celého těla. Tato pohyblivost se trénuje velice přirozeně a to při chůzi a poskocích. Malé děti jsou velice živé a neposedné a tak k rozvoji hrubé motoriky dochází prakticky samovolně. Někdy se nestačíme ani divit, jak ohebné naše dítě je, když bez problémů strčí paleček nohy do pusy nebo se vměstná do miniaturních prostorů. Při tom všem dochází k posilování a protahování svalstva a zlepšování fyzické kondice malých dětí. Tento proces můžeme ještě podpořit cílově zaměřenou hrou. Vhodné jsou například hry s míčem, při kterých děti trénují svalstvo a koordinaci paží. Gymnastický míč se bude skvěle hodit pro chvíle relaxace, kdy budeme dítě na velkém míči jemně pohupovat. Také při tomto nenásilném pohybu totiž dochází k zpevňování svalstva. Výborná jsou odrážedla a chodítka, která pomáhají dětem s rozvojem rovnováhy a posilují svalstvo dolních končetin i celé zádové svalstvo. Všechny tyto hračky samozřejmě naleznete na 4kids.cz.

Čím zaměstnáme malé ručičky?

Na hrubou motoriku navazuje jemná motorika, čili hybnost ručiček a prstíků. Jemná motorika a motorika mluvících orgánů se navzájem ovlivňují. Čím hbitější prstíčky, tím lepší řečové schopnosti a gestikulace. Při špatném nebo opožděném vývoji jemné motoriky bývá často opožděn i vývoj řeči. Rozvoj jemné motoriky podpoříme i obyčejným říkadlem "vařila myšička kašičku", mnohem zábavnější to však bude s vhodnou hračkou. Hodit se budou zejména různé vkládačky, navlékací kroužky, puzzle, lego stavebnice, zatloukačky, ale i obyčejné pastelky nebo třeba plastelína, zkrátka vše, co zaměstná neposedné prstíky. Z nabídky na 4kids.cz jmenujme například značky Tolo, Smoby, Vtech nebo Playgro, které jsou v oboru jemné motoriky opravdovými experty a nabízejí velice kvalitní hračky k tomuto účelu určené.

A jak na motoriku řečových orgánů?

K rozvoji řečové motoriky u malých dětí nedochází tak přirozeně jako k rozvoji hrubé motoriky. Nejdůležitější je s dítětem neustále komunikovat a přitom výrazně gestikulovat. Vyprávějte mu pohádky a říkanky, které přirozeně podněcují dítě k mluvení. Podpořit děti v mluvení mohou i zvukové hračky, které budou na vaše děti neustále mluvit a nutit je k opakování slov. Oblíbený a rodiči doporučovaný je třeba pohádkový pejsek od značky FisherPrice. Podpořte rozvoj motoriky dítěte tou správnou hračkou.

Zpět na hlavní stránku novinek

 Přidej se k nám na Facebooku

Spolupracujeme: